Avand in vedere ca am realizat sau doar testat multe proiecte de ceasuri NTP cu afisarea pe un panou sau doua panouri monocrom P10 controlat cu Wemos D1 (ESP8266) si mereu am facut montaj improvizat (breadboard, fire, elastic de bani pentru fixare panglica, etc),
am hotarat sa desenez un cablaj.
Schema circuitului final contine:
- schema de baza folosita la biblioteca DMDEP (si DMD),
- un circuit cu comutator pus la pinul A0 pentru selectia orei de vara sau de iarna (am adaugat o rezistenta de limitare curent de scurt circuit, in caz ca la comutare se pot conecta pentru scurt tinp pinii de alimentare)
- un conector de alimentare la 5V
- un condensator de filtraj (am pus sa se poats monta condensator cu pini sau SMD)
Schema de baza pentru conectarea placii Wemos D1 la conectorul panoului P10 (interfata HUB12) este cea obisnuita la biblioteca DMDESP si prezentata frumos in articolul
Si o versiune de cablaj, facuta in graba
12.05.2026
15.05.2026
Au sosit cablajele si am echipat minimal 2 cablaje, unul cu mufa tata ce foloseste cablul plat
si o varianta care se "infige" direct in mufa tata de pe panou (dar ar trebui taiat plasticul de rigidizare, pentru un contact si , mai ales daca pun si conectorul de alimentare si condensatorul)