Dupa cum scrisesem in articolul anterior, am adaugat posibilitatea sa afisez temperatura din camera, folosindu-ma de senzorul din integratul DS3231, care are functie principala de RTC (ceas de timp real).
Schema a ramas aceeasi
Programul dkrtc_DS3231_v2.ino este modificat ca sa pot activa sau nu afisarea temperaturii in ultimele 5 secunde ale fiecarui minut, consumul este de cca 210-230mA la 5V.
Modul de functionare si reglare se vede in filmuletele urmatoare:
Apoi am adaugat optiunea de afisare a temperaturii cat tin butonul SW2 apasat (similar cum e SW3 pentru secunde) iar programul este dkrtc_DS3231_v2b.ino.
Sketch-ul (programul) original a avut doar o modificare minora din partea mea (o linie) sa functioneze cu DS3231 in loc de DS1302... alte mici modificari au implicat adaugarea unor linii pentru a vedea in ecranul serial in ce meniu sunt, iar acest program folosit de mine este dkrtc_DS3231.ino.
Acum ceva timp am achizitionat de pe o platforma online un montaj de calculator de birou cu 9 tuburi IV-6 si pe langa el, am primit si niste tuburi uzate, dar nu stiam cat de uzate.
Intai am vrut sa vad cat consuma filamentul unui tub, stiind ca in schema sunt 5 in serie la 5V, deci la 5V am cam 48mA, deci cam 50mW fiecare tub.
Dupa ce am asamblat componentele SMD si am pus niste leduri rosii de 3mm (pentru a putea lipii tuburile ca aveau terminale foarte scurte,
am testat programul doar pe partea de stingere/aprindere leduri si reglaj intensitate leduri de fundal.
Ulterior, am schimbat si biblioteca pentru RTC pentru a adauga temperatura de la senzorul DS3231 si optiune activare sau dezactivare din meniu. dar programul ce foloseste biblioteca RTClib este dkrtc_DS3231_v1.ino
Am intrat in posesia unui modul cu afisaj CD7220 care mi-a dat un pic de bataie de cap, in primul rand este o eticheta cu 24V, asa ca am inceput sa "sap" pe internet si cel mai bun articol, numit Shack dual time Clock with POS VFD, care este al unui conational (indicativ radioamator YO3HJV)
Schema de testare este una simpla:
si pentru alimentarea modulului, am folosit o sursa de 24V (intial alimentarea conectata la firele de pe cablul cu mufa de retea (portocaliu la masa si negru la +24V, ulterior cu fire separate: negru la masa si rosu pla plus), iar pentru a alimenta placa Arduino si modulul RTC (cu DS3231) sursa interna de pe modul ce livreaza 5V.
PS: M-am gandit sa fac o varianta de sine statatoare, optim este cu alimentare la tensiune mare si alimentarea cu reducator de tensiune exterior la 5V a placii Arduino si a modului RTC, eventual a unui senzor sau a unei placi Wemos D! (ceas NTP) , dupa cum voi pezenta in articolele urmatoare.
Am testat si alimentarea cu 19V deoarece se gasesc prin targuri sau pe site-ri de vanzari alimentatoare de laptopuri, si rezultatul este incurajator deoarece si consumul scade
Am inceput testele pentru un ceas cu 6 tuburi VFD IV-11 primit de la dl.Janos Baricz, dar, desi montajul este intr-o cutie de lemn, cu geam de protectie, montajul este mult prea sensibil si greu de mutat, comparativ cu un afisaj LED multiplexat cu cateva rezistente pe un breadboard 😁
asa ca am trecut la un afisaj led multiplexat cu 4 digiti (cifre din 7 segmente si punct).
unde se comanda un afisaj VFD IV-18, dupa cum spune si titlul.
Am pastrat registrele de deplasare, dar am inlocuit placa Arduino cu un ESP8266 pentru a avea un ceas cu informatii preluate de la un server NTP, la care sa am acces al reglaj din pagina de configurare locala. Dupa ce voi fi multumit de testele cu afisajul cu catod comun, voi modifica programul pentru ceasul cu tuburi VFD.
Modificarile sunt minore, deoarece modul de comanda e multiplexat, asa ca pentru VFD, se dau comenzi HIGH atat la grila, cat si la digit, iar la afisajul led cu catod comun, se da comanda HIGH pe segment si LOW pe digit, respectiv LOW la segment si HIGH la digit, la afiajul led cu anod comun.
Pentru inceput am conceput o schema de baza, dupa care dl. Georgel mi-a redesenat-o concepand si un cablaj, dupa care mi l-a realizand si fizic:
Aceasta versiune de cablaj este una de test universala, nefiind cablajul final al viitorului ceas, dar ma ajuta mult la teste de functionare de lunga durata, din care reies mici erori de program.
Pentru moment, nu am pus modul RTC, ora fiind luata doar de la la server NTP prin intermediul retelei locale Wi-Fi, nici fotorezistenta nu a fost montata...
Bun, eu am trecut la teste de durata pe un afisaj LFD080AAG-103-01 cu catod comun,
la care am inseriat rezistente de 220Ω cu segmentele A.G si cu punctul (DP) pe iesirile registrelor de deplasare notate cu A..G si DP, respectiv iesirea 0 la DIG4, 1 la DIG3, 2 la DIG2 si 3 la DIG1.
Am scris, initial, un program simplu, adaptat din cel prezentat in articolul IV-18 Clock si modul de functionare se vede in filmuletele
O versiune de program, care include modul de prezentare in format de 12 ore sau 24 ore, masurare temperatura si umiditate relativa aer, este clock_7segled_cc_2_12h_v1.ino.
Am rescris programul pentru a avea o pagina web de configurare, intai doar una foarte simpla de schimbare ora vara/iarna (sketch: clock_7segled_cc_2_12h_w1.ino)
Am adaugat o pagina web de configurare mai complexa,
din care pot configura ora de vara/iarna (DST), fusul orar si un buton de reimprospatare ora.