- Adafruit Optical Fingerprint Sensor
- https://github.com/hanifizzudinrahman/Module-Fingerprint-DY50-FPM10A
Bun, dupa instalarea librariei Adafruit-Fingerprint-Sensor, am legat ca in schema din articolul de la Adafruit, de fapt, cum e in libraria lor, doar ca am alimentat dintr-o sursa externa de 3,6V deoarece nu am fost sigur ca e ok si la 5V, bineinteles ca am avut fir comun (GND) intre sursa externa si Arduino.
Am mai conectat si un led RGB cu rezistente de 100-220 ohmi fiecare.
Pentru a inregistra amprente, am incarcat programul enroll din librarie
si am memorat 3 amprente, degetul mare de la mana stanga, degetul mare si degetul mic de la mana dreapta. Memorarea se face simplu, se apasa pe cifra 1, se pune degetul, se astepta confirmarea si apoi se ia degetul, apoi se repune cand este solicitat in ecranul de monitorizare seriala.
Apoi se incarca programul fingerprint din exemple si vedem in ecranul de monitorizare ca a recunoscut amprenta.
Eu adaugand modulul cu ledul RGB, l-am configurat sa palpaie ledul albastru pentru a sti ca sistemul e activ,
se aprinde cca o secunda ledul verde cand este recunoscuta una din amprente,
respectiv se aprinde ledul rosu cand se recunoaste o ampreinta, dar nu este din cele memorate.
In filmuletele urmatoare se vede modul de functionare, daca se foloseste programul modificat de mine numit fingerprint_rgb.ino
Am constatat ca modulul alimentat la 3,6V consuma foarte putine, intre 10 si 30mA, asa ca am zis dupa vreo ora de teste sa il alimentez si la 5V, dar modulul a "decedat subit", (la comutarea de la 3,6V la 4,8V, dupa cum am constatat ulterior) consumul crescand la 220mA chiar daca are ledurile stinse si nu reactioneaza de nici un fel.
Am utilizat microscopul sa vad ce microcontroler e folosit si apoi cautat pe internet datasheet-ul "cipului" AS608, gasind ca e produs de SynoCHIP, dar am constatat si ca are un stabilizator integrat de la 5V la 3,3V si altele pentru teniuni reduse
Momentan, am intrerupt testele, dar dupa ce o sa imi ajunga alt modul, o sa reaiu testele, iar ca masura de precautie o sa pun o dioda Zenner de 3,6V.
7.11.2019
Din pacate, modulul s-a defectat deoarece sursa de alimentare, la comutarea de pe treapta de 3,6V la 4,6V are un "spike" (salt) pana la cca 12V, dupa cum se vede pe oscilogramele cu un osciloscop Hantek DSO5072P:
- captura generala:
- valoare maxima impuls ~12V
- detaliu varf, la o alta actionare
- timpul tranzistiei periculoase este de 28ms:
Asa ca o regula generala, cand se fac schimbari de trepte sau chiar potentiometru, mai ales la surse ieftine, trebuie deconectata sarcina pe perioare reglajului..
12.11.2019
A sosit un alt senzor, ce are scris clar alimentare la 3,3V asa ca nu am mai riscat. Din teste a rezultat ca acest senzor e "mai greu de cap", in sensul ca recunoaste mai greu o amprenta, nu recunoaste intotdeauna amprentele corecte, dar macar nu a recunoscut vreunul necunoscut ca fiind "acceptat".
Poze:
- in asteptare
- amprenta recunoscuta
- amprenta nerecunoscuta
Am facut 2 filmulete cu noul senzor





























